Saroléa

Saroléa | historie | velocipédy, obchodní tříkolky, sidecary, letecké motory

Royale Saroléa, velocipedy, jízdní kola, bicykly

Vlastní silou

 • První bicykly pod označením Royale Saroléa předznamenaly roku 1892 motocyklovou éru značky. Po obsazení Belgie německou armádou (1914) byla zastavena společně s výrobou motocyklů i výroba velocipédů. Některé typy byly v nabídce ještě po válce, ale s jízdními koly továrna záhy skončila (1922). K renesanci bicyklů došlo v roce 1935. Především ve válečných letech nabyly na důležitosti.

  Royale Saroléa, velocipedy, jízdní kola, bicykly       Royale Saroléa, velocipedy, jízdní kola, bicykly

  Royale Saroléa, velocipedy, jízdní kola, bicykly       Royale Saroléa, velocipedy, jízdní kola, bicykly

  Royale Saroléa, velocipedy, jízdní kola, bicykly

 • Pro živnostníky


  Roku 1932 představila herstalská továrna pod obchodní značkou Mototraction sérii obchodních tříkolek. Použili osvědčené spodové motory 350 a 500 ccm v kombinaci se třemi typy podvozků pro náklad 300 a 500 kg. Požadavek přišel od generálního zástupce v Japonsku, kde byly takovéto rikši oblíbené a žádané. Tříkolka vycházela z motocyklu, přední vidlici však nahradila bedna se dvěma koly.

  Saroléa Mototraction       Saroléa Mototraction

  Do stejné kategorie bychom mohli zařadit i další užitkové výrobky Saroléa. Jsou to překvapivě různé plečky (myšleno hospodářské náčiní), secí stroje, ale i přívěsy, dodávkové vozíky atd.

 • Sidecary


  Ke svým motocyklům továrna rovněž nabízela sidecary vlastní konstrukce.

  Saroléa sidecar       Saroléa sidecar

  Sarolea sidecar

 • Vzhůru do oblak


  Pro sportovní a turistická letadla uvedla firma na trh roku 1934 dva typy motorů flat - twin: Epervier o výkonu 25 koní při objemu 915 ccm a Vautour s 32 koňmi z objemu 1100 ccm. Ten o rok později modernizoval do typu Albatros se stejnými základními parametry, ale umožňující větší variabilitu použití. Motory byly dodávány včetně různých vrtulí. Leteckých motorů se prodalo přibližně sto kusů.

  Saroléa Albatros       Saroléa Albatros  Saroléa 1927, Saroléa, sidecar VES, Veselý